Archive for luty, 2013
II Niedziela wielkiego postu
1. Przychodząc w dniu dzisiejszym do kościoła, zdajemy sobie sprawę, że już minął tydzień naszego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jednakże przede wszystkim minął tydzień, w którym to mieliśmy realizować postanowienia, z tym najważniejszym postanowieniem nawrócenia, prowadzącego do świętości. Dzisiaj możemy podsumować ten tydzień zadając sobie pytanie czy wykorzystałem go, czy też zmarnowałem? Wykorzystajmy kolejny tydzień Wielkiego Postu.
2. Jak co roku, w II Niedzielę Wielkiego Postu pragniemy pamiętać o ponad 2.100 polskich misjonarzach pracujących w 94 krajach świata. Są oni świadkami prawdy, że Bóg jest Miłością i kocha każdego bez wyjątku. Dzisiejsza Niedziela zwana jest „Niedzielą Ad Gentes” i jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Dlatego odpowiadając na apel Dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przed kościołem organizujemy zbiórkę pieniężną na misje. Wspomóżmy tych, którzy głoszą Słowo Boże w krajach, gdzie bardzo jest wielki głód Ewangelii. Nasze ofiary zapewne będą bardzo pomocne dla rozwoju tak wielkiego dzieła głoszenia Chrystusa.
3. Trwają bardzo wymowne i głębokie w treść nabożeństwa wielkopostne: w każdy piątek Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a w niedzielę Nabożeństwo Gorzkich Żali. Wierni uczestniczący w Gorzkich Żalach jak również w nabożeństwie Drogi Krzyżowej mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych
4. W przyszłą niedzielę po mszy św. o godz. 9.00 spotkanie dzieci przystępujących do I komunii świętej. Będą rozdawane wierszyki, które dzieci będą mówić podczas uroczystości. Natomiast po mszy o 15.00 odbędzie się spotkanie z biorącymi udział w pielgrzymce autokarowej do Włoch.
5. W ubiegłym tygodniu został wykonany przegląd techniczny i powymieniane podzespoły w dzwonach i alarmie naszego kościoła, oraz alarmie plebanii. Natomiast w przyszłą sobotę najprawdopodobniej będą instalowane balaski (kratki) komunijne w prezbiterium.
5. W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź podczas nabożeństwa drogi krzyżowej.
W najnowszym Gościu Niedzielnym
– Jak rozumieć decyzję Benedykta XVI?
– Wszystko o klasztorze, w którym zamieszka Papież po zakończeniu pontyfikatu;
– Jezus na ławie oskarżonych – kazanie pasyjne na kolejną niedzielę Wielkiego Postu.
I Niedziela wielkiego postu
1. Środą Popielcową rozpoczęliśmy przeżywanie okresu Wielkiego Postu. W dniu dzisiejszym Chrystus zgromadził nas przy swoim ołtarzu, abyśmy w modlitewnej zadumie rozpoczęli I tydzień zmagań z grzechem, prowadzących do nawrócenia. Liturgia dzisiejszego dnia ukazała nam postawę, jaką winniśmy przyjąć w czasie Wielkiego Postu. Postawę, która gwarantuje nam realizacje wielkopostnych postanowień, a przede wszystkim, która należycie przygotuje nas do przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Chrystus poszcząc na pustyni przeciwstawił się kuszeniu szatana, gdyż wierzył w słuszność misji z jaką Go posłał Bóg Ojciec na ziemię. Przyjmijmy także i my postawę szczerej wiary, aby łaski płynące z tej Najświętszej Ofiary poprowadziły nas do nawrócenia. Proszę o wpisywanie do Księgi Wstrzemięźliwości naszych postanowień wielkopostnych.
2. W dniach od 17 do 24 lutego obchodzony jest w Polsce 46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas refleksji nad trzeźwym, a zarazem radosnym i wolnym od nałogów życiem oraz czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.
3. Rozpoczęły się bardzo wymowne i głębokie w treść nabożeństwa wielkopostne: nabożeństwo Drogi Krzyżowej i nabożeństwo Gorzkich Żali. W naszym kościele nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek przed wieczorną Mszą św. o godzinie 16.30. W niedzielę podczas mszy św. będziemy mieć nabożeństwa Gorzkich Żali. Wierni uczestniczący w Gorzkich Żalach jak również w nabożeństwie Drogi Krzyżowej mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.
4. W przyszłą niedzielę przed kościołem do puszek będziemy zbierać ofiary na misje. Wspomóżmy tych, którzy głoszą Słowo Boże w krajach, gdzie bardzo jest wielki głód Ewangelii. Nasze ofiary zapewne będą bardzo pomocne dla rozwoju tak wielkiego dzieła głoszenia Chrystusa.
Zachęcam do czytania Gościa Niedzielnego w którym znajdziemy min:
– Wszystko o wyjątkowej decyzji papieża Benedykta XVI
– Ile waży grzech? – jak rozróżnić grzech ciężki od lekkiego?
– Pierwsze kazania pasyjne z wielkopostnego cyklu „Z pasją o Pasji”.
W Małym Gościu Niedzielnym
– mapa z miejscami, gdzie przechowywane są relikwie Męki Pańskiej; na mapę można naklejać obrazki z Drogi Krzyżowej;
– szerokie omówienie relikwii przedstawionych na małogościowych obrazkach na nabożeństwa Drogi Krzyżowej;
– rozmowa z Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoniem, którzy widzieli i fotografowali relikwie Chrystusowe
Wezwanie do modlitwy za Ojca Świętego Benedykta XVI
W życiu Kościoła są chwile wymagające szczególnej modlitwy i zjednoczenia serc ufających Bożej Opatrzności. W takiej sytuacji znalazła się właśnie wielka wspólnota Kościoła Chrystusowego.
We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – w Światowym Dniu Chorych, Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił swoją decyzję o rezygnacji z Urzędu Piotrowego. Podjął ją po dogłębnym namyśle, kierując się troską o dobro ludu Bożego.
Dlatego proszę Was – Drodzy Bracia i Siostry o gorącą modlitwę w intencji Ojca Świętego, który przez prawie osiem lat niezwykle ofiarnie, mimo podeszłego wieku kierował, łodzią piotrową. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Bogu za tego „prostego robotnika winnicy Pańskiej” – jak sam siebie określał. Dziękujemy z serca za jego trudy i cierpienia dla „imienia pańskiego”, za jego mądrość i pokorę, za rozmodlenie oraz serdeczną pamięć o rodakach swego Wielkiego Poprzednika Jana Pawła II, którego wyniósł do chwały ołtarzy.
W tym duchu, duchu dziękczynienia i modlitwy, przeżywajmy dzisiejsze niedzielne spotkanie z Jezusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. † Piotr Libera Biskup Płocki
V Niedziela Zwykła
1. Dzisiaj Chrystus ukazał nam, że każdy człowiek jest grzeszny i nie zasługuje na wszystkie dary jakie otrzymuje od Boga. Jednakże Bóg w swojej miłości lituje się nad człowiekiem i powołuje go do głoszenia Dobrej Nowiny całemu światu. W tym apostolstwie nie będziemy sami, gdyż zawsze będzie nam towarzyszyła łaska Boża.
2. W tym tygodniu wspominamy: w czwartek – Świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy.
3. 11 lutego 2013 r., we wspomnienie liturgiczne NMP z Lourdes będzie obchodzony XXI Światowy Dzień Chorego. Celem inicjatywy Światowego Dnia Chorego jest pobudzenie wrażliwości wiernych i całego Kościoła i w konsekwencji wielu instytucji katolickich, działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej, na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym. W tym dniu zapraszam na wieczorną mszę św. szczególnie ludzi chorych i starszych.
4. W tym tygodniu Środa Popielcowa – poprzedzana niegdyś hucznie wtorkiem zapustnym, czyli ostatnim dniem karnawału – to pierwszy dzień trwającego 40 dni Wielkiego Postu. Post jest więc jednym z elementów pokuty. Już w starożytności na znak pokuty posypywano sobie głowy popiołem. Obrzęd ten u chrześcijan nadal stanowi początek wielkopostnego okresu. Kapłani posypują głowy popiołem mówiąc „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Przypominają, jak szybko mija życie. Msze św. w tym dniu o godz. 9.00 i 17.00. Spróbujmy jak najliczniej zgromadzić się na mszy św., aby w ten sposób rozpocząć w swoim życiu duchowym wzmożoną pracę nad sobą, zmierzającą do nawrócenia i zbliżenia się do Boga miłosiernego. W tym dniu obowiązuje nas wszystkich post ścisły tj. jakościowy i ilościowy. Zachęcam do podejmowania aktów pokuty i wyrzeczeń i wpisywania ich do KSIĘGI WSTRZEMIĘŹLIWOŚCI.
5. Dziś spotkania z dziećmi do komunii i kandydatami do bierzmowania.
6. Solenizantom jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro i ofiary Bóg zapłać.
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– jak Papież radzi sobie na Twitterze? – o ewangelizacji za pomocą portali społecznościowych;
– o wielkopostnej tradycji odwiedzania kościołów stacyjnych w Rzymie;
– o tym, że każde małżeństwo da się uratować – rozmowa z duszpasterzem wspólnoty trudnych małżeństw „Sychar”.
IV Niedziela Zwykła
1. Przychodząc do kościoła w IV Niedzielę Zwykłą przyszliśmy z intencją podziękowania Bogu za miniony tydzień, równocześnie prosząc Go o błogosławieństwo i potrzebne łaski na ten nadchodzący. Chrystus pragnie abyśmy otworzywszy swoje serca i umysły na Słowo, przyjęli Go do własnego domu.
2. W tym tygodniu wspominamy: we wtorek – św. Agatę, Dz. M., w środę – św. Pawła Miki i Towarzyszy.
3. W przyszłą niedzielę jest spotkanie dzieci komunijnych i kandydatów do bierzmowania.
4. Bierzmowania i wizytacja ks. bp. Romana Marcinkowskiego odbędzie się w naszej parafii 22 maja (środa).
5. Proszę odbierać stroje komunijne dzieci.
6. W niedzielę 3 marca spotkanie z przedstawicielem biura podróży z którym udajemy się na pielgrzymkę do Włoch. Proszę już przygotowywać pieniądze na wpłaty.
7. Wizyta duszpasterska w naszej parafii dobiegła już końca. Tak jak w poprzednim roku, tak i teraz można zauważyć, iż wszechobecny kryzys gospodarczy daje nam się we znaki, wiele rodzin boryka się z problemem bezrobocia. Trzeba jednak mieć nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie, pojawią się osoby, które zadbają o lepsze jutro.
Jeżeli ktoś z jakiś powodów nie mógł mnie przyjąć to jest jeszcze możliwość ustalenia dodatkowego terminu wizyty. Nie udało mi się odwiedzić 25 domów i głęboko wierzę iż dojdzie do naszego spotkania. Martwi mnie duża ilość parafian, którzy nie praktykują regularnie, zazwyczaj niestety z lenistwa. Największym moim bólem jest to, że pięć par mogąc wziąć ślub kościelny żyje ze sobą w grzechu. Wszystkim tym jednak którzy okazali mi życzliwość, dołożyli trudu, aby nasze spotkanie było miłe i owocne składam serdeczne Bóg zapłać. Cieszę się bardzo z tych rodzin, które są głęboko wierzące, żyją duchem ewangelii i są ofiarni pomimo nękających ich trudności. Bóg zapłać za poczęstunki i samochody którymi mnie woziliście.
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– niepublikowany nigdzie wcześniej wywiad z ks. prymasem Józefem Glempem;
– płyta CD z programem do rozliczenia podatku z możliwością przekazania 1 proc. podatku dla Caritas;
– czy da się wyżyć z żebrania? – rozmowa z ojcem kapucynem, który współcześnie żyje z jałmużny.