Archive for lipiec, 2015
XVIII Niedziela zwykła
1. W czwartek, tj. 6 sierpnia, w Kościele katolickim obchodzimy święto Przemienienia Pańskiego, które zostało ustanowione w roku 1456 – w rok po zwycięstwie koalicji wojsk europejskich nad Turkami pod Belgradem – przez papieża Kaliksta III. Zapraszamy w tym dniu na Mszę świętą, aby, odrywając się od codziennych zajęć, napełnić się blaskiem przemienienia Pańskiego. W tym tygodniu w liturgii ponadto czcimy: we wtorek – św. Jana Marię Vianneya; w sobotę – św. Dominika, kapłana.
2. W sobotę rozpoczyna się sierpień, który przeżywamy jako miesiąc trzeźwości. Bardzo proszę o podjęcie trudu wyrzeczenia i powstrzymanie się od nadużywania alkoholu. Ten trud powstrzymania się od picia alkoholu ofiarujmy w intencji rodzin dotkniętych chorobą alkoholową i pielgrzymujących do tronu Naszej Matki.
3. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnej Mszy świętej, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Nabożeństwo z możliwością spowiedzi o 16.30.
5. Dziś po mszy o 15.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne mające na celu zaplanowanie godnego przyjęcia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i owocnego przeżycia peregrynacji. Zapraszam szczególnie radę parafialną (gospodarczą i duszpasterską), sołtysów i tych którzy z miłości do Boga i Matki najświętszej chcą się włączyć w przygotowania.
6. Kontynuując tradycję Królewskich Koncertów Chopinowskich, dziś po mszy św. o godzinie 9.00, a przed godziną 11.00 pan. prof. Jerzy Maciejewski zagra nam utwory i wprowadzi w ich ducha interpretując twórczość naszego wirtuoza.
7. Pielgrzymi na Jasną Górę złożyli ofiarę 600zł., którą przeznaczę na dekorację podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej. Bóg zapłać.
8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W najnowszym Gościu Niedzielnym
Gdy papież Franciszek na Lampedusie opłakiwał śmierć setek migrantów, włoskie małżeństwo luksusowym jachtem pływało po Morzu Śródziemnym. Tam dosięgnął ich papieski apel o solidarność z imigrantami. Zamiast okazałej willi małżonkowie kupili statek i ratują ludzi z otchłani morskich. Ocalili już ponad 8 tysięcy osób.
– w Anglii mieszka i pracuje tysiące Polaków. Niewiele wiedzą o historii tamtejszego Kościoła katolickiego. Dzisiaj piszemy o niepozornym miejscu w Londynie, gdzie śmierć na szubienicy poniosło wielu angielskich katolików. Ich jedyną „winą” była wierność Kościołowi katolickiemu;
– jak zniszczono dzieło, które mogło otrzeźwić Polskę?.
XVII Niedziela zwykła
1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w środę – św. Martę; w piątek – św. Ignacego z Loyoli, kapłana; w sobotę – św. Alfonsa Marię Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła.
2. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnej Mszy świętej, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
3. W sobotę rozpoczyna się sierpień, który przeżywamy jako miesiąc trzeźwości. Bardzo proszę o podjęcie trudu wyrzeczenia i powstrzymanie się od nadużywania alkoholu. Ten trud powstrzymania się od picia alkoholu ofiarujmy w intencji rodzin dotkniętych chorobą alkoholową i pielgrzymujących do tronu Naszej Matki.
4. Dziś po mszach św. będę błogosławić pojazdy, prosząc Boga o szczęśliwe podróże. Podczas błogosławieństwa będzie można złożyć ofiarę na zakup środków transportu dla misjonarzy.
5. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Justyna Szymańska, panna zamieszkała w Kucharach i Dawid Włodarski, kawaler zamieszkały w parafii Malużyn. Znając ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o informacje.
6. Jutro – 27 lipca o godzinie 5.00 wyjedziemy na pielgrzymkę do Częstochow, powrót około 20.00.
7. Chcących pójść na pieszą pielgrzymkę proszę o zgłaszanie się i odebranie karty pielgrzyma.
8. W przyszłą niedziele 2 sierpnia po mszy o 15.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne mające na celu zaplanowanie godnego przyjęcia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i owocnego przeżycia peregrynacji. Zapraszam szczególnie radę parafialną (gospodarczą i duszpasterską), strażaków, sołtysów i tych którzy z miłości do Boga i Matki najświętszej chcą się włączyć w przygotowania. Serdecznie dziękuje wszystkim (a sporo osób się włączyło), którzy wykonali instalacje na bazie ofiarowanych słupów pod baner, który zapowiada i wita Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Bóg zapłać.
9. Kontynuując tradycję Królewskich Koncertów Chopinowskich zapraszam na przyszłą niedzielę 2 sierpnia. Po mszy św. o godzinie 9.00, a przed godziną 11.00 pan. prof. Jerzy Maciejewski zagra nam utwory i wprowadzi w ich ducha interpretując twórczość naszego wirtuoza.
10. Jest nowy kalendarz na przyszły rok. Można zamawiać intencję mszy św., ale nie koniecznie wszystkie na niedzielę.
11. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W najnowszym Gościu Niedzielnym
Czy mamy prawo wybrać sobie imigrantów tylko spośród prześladowanych chrześcijan? Do Polski trafiła właśnie grupa 160 chrześcijan. Piszemy o dwóch rodzinach z Syrii i jednej polskiej, która przyjęła ich do swego domu.
– o Komunii św. dla osób rozwiedzionych żyjących w powtórnym związku mówi w specjalnym wywiadzie dla „Gościa” ks. kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, jeden z najważniejszych hierarchów watykańskich;
– dlaczego w średniowieczu nikt nie zażywał dopalaczy? Czy tylko dlatego, że ich nie było?.
XVI Niedziela zwykła
1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: w poniedziałek bł. Czesława, kapłana; w środę – św. Marię Magdalenę; w czwartek – św. Brygidę, zakonnicę, patronkę Europy; w piątek – św. Kingę, dziewicę; w sobotę – św. Jakuba, apostoła.
2. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnej Mszy świętej, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
3. Pod hasłem „Kierowcy solidarni z misjonarzami” od przyszłej niedzieli rozpoczyna się Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie prowadzona będzie zbiórka na zakup środków transportu dla misjonarzy oraz promowane będą zasady bezpiecznej jazdy. Dzień wspomnienia św. Krzysztofa, 25 lipca, już po raz dziesiąty obchodzony będzie jako Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Po mszach św. w przyszłą niedzielę będą błogosławione pojazdy.
4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Justyna Szymańska, panna zamieszkała w Kucharach i Dawid Włodarski, kawaler zamieszkały w parafii Malużyn. Znając ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o informacje.
5. Proszę uiszczać opłaty za autokar na Jasną Górę. Wyjazd 27 lipca w poniedziałek o godzinie 5.00 – powrót około 20.00.
6. Chcących do pójśća na pieszą pielgrzymkę proszę o zgłaszanie się i odebranie karty pielgrzyma. Jeśli ktoś chcę uczestniczyć w pielgrzymce a nie może z powodu stanu zdrowa lub czasu, to formą zastępcza jest pielgrzymka duchowa. Proszę więc takie osoby o zgłaszanie się do zakrystii po modlitewnik pielgrzyma.
7. 2 sierpnia po mszy o 15.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne mające na celu zaplanowanie godnego przyjęcia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i owocnego przeżycia peregrynacji. Zapraszam szczególnie radę parafialną (gospodarczą i duszpasterską), sołtysów i tych którzy z miłości do Boga i Matki Najświętszej chcą się włączyć w przygotowania.
8. Kontynuując tradycję Królewskich Koncertów Chopinowskich zapraszam na 2 sierpnia. Po mszy św. o godzinie 9.00, a przed godziną 11.00 pan. prof. Jerzy Maciejewski zagra nam utwory i wprowadzi w ich ducha interpretując twórczość naszego wirtuoza.
9. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W najnowszym Gościu Niedzielnym
Co to jest NaProTechnologia? Z jaką skutecznością leczy niepłodność? I dlaczego Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje NaProTechnologii?;
– o znanych muzykach rockowych, którzy wyrastali w środowiskach dalekich od Kościoła, a dzisiaj otwarcie opowiadają o wartościach, które znaleźli w Ewangelii;
– jak nieśmiałego chłopców przemienić w dzielnego.
SŁOWO ZACHĘTY BISKUPA PŁOCKIEGO PRZED 34. PIESZĄ PŁOCKĄ PIELGRZYMKĄ NA JASNĄ GORĘ
Kochani Diecezjanie!
Tradycyjnie 6 sierpnia, w uroczystość Przemienia Pańskiego, wyruszy z Tumskiego Wzgórza w Płocku 34 Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej do tronu Pani Jasnogórskiej. Jej hasłem będą słowa zaczerpnięte z nauczania św. Teresy z Avila „Bóg sam wystarczy”.
Tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w wielki jubileusz 940-lecia istnienia naszej Diecezji. W trudzie wędrówki będziemy nieść ze sobą intencje przeżywanego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego, trwającego od 20 czerwca Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, dzieło 43. Synodu Diecezji Płockiej a także osobiste intencje.
Serdecznie zapraszam do udziału w pielgrzymce! Zachęcam, abyście podjęli trud wędrówki na Jasną Gorę, który pomoże na nowo odkryć w sobie entuzjazm wiary, odnowić w sobie więź z Bogiem, pogłębić znajomość i rozumienie prawd chrześcijańskich, a przez to doświadczyć w swoim życiu nieustannej obecności Boga. Ze szczególnym zaproszeniem zwracam się do młodzieży, którą papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Młodzieży wzywał: „Dążcie do tego, co wielkie! Poszerzcie wasze serca!”. Proszę również wszystkich chorych, ludzi w podeszłym wieku i tych, którzy z rożnych racji nie mogą pielgrzymować pieszo, aby włączyli się w dzieło pielgrzymowania duchowego. Wszystkim pielgrzymom wyruszającym na Jasną Gorę oraz wspierającym ich pielgrzymom duchowym, udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa i zapewniam o mojej modlitwie.
Płock, dnia 12 czerwca 2015 r.
Wasz biskup Piotr
XV Niedziela zwykła
1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek – świętych Andrzeja, Świerada i Benedykta, pustelników; w środę – św. Bonawenturę, biskupa i doktora Kościoła; w czwartek – Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel.
2. We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w wielu wspólnotach parafialnych odbywa się przyjęcie szkaplerza i włączenie do rodziny karmelitańskiej. Przypominamy, jakie są obowiązki noszących szkaplerz: naśladować Maryję, nosić nieustannie Jej znak, troszczyć się o dobro wszystkich ludzi, przyjąć szkaplerz z rąk kapłana, odmawiać naznaczoną modlitwę. Uznając szkaplerz znakiem Maryi, Kościół związał go z dwoma łaskami, tak zwanymi przywilejami szkaplerznymi: pierwsza – szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia; druga – w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia.
3. Proszę uiszczać opłaty za autokar na Jasną Górę. Wyjazd 27 lipca w poniedziałek o godzinie 5.00 – powrót około 20.00.
4. Chcących pójść na pieszą pielgrzymkę proszę o zgłaszanie się i odebranie karty pielgrzyma. Jeśli ktoś chcę uczestniczyć w pielgrzymce a nie może z powodu stanu zdrowa lub czasu, to formą zastępcza jest pielgrzymka duchowa. Proszę więc takie osoby o zgłaszanie się do zakrystii po modlitewnik pielgrzyma.
5. Kontynuując tradycję Królewskich Koncertów Chopinowskich zapraszam już dziś na 2 sierpnia. Po mszy św. o godzinie 9.00, a przed godziną 11.00 pan. prof. Jerzy Maciejewski zagra nam utwory i wprowadzi w ich ducha interpretując twórczość naszego wirtuoza.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W najnowszym Gościu Niedzielnym
– tam, gdzie króluje chrześcijaństwo łatwe i przyjemne nie ma żadnego ożywienia wiary i praktyk religijnych – przekonuje jezuita, ojciec Dariusz Kowalczyk;
– o tym, dlaczego posłowie katolicy popierając ustawę o in vitro popełnili grzech. Jakie są dla nich konsekwencje oraz jaka jest dla nich droga powrotu do Kościoła;
– o Grekach, którzy potrafią świętować nawet własne bankructwo – reportaż korespondenta „Gościa” prosto z Aten.
XIV Niedziela zwykła
1. Niech to nasze dzisiejsze uczestnictwo w Najświętszej Ofierze i przyjęcie Komunii świętej będzie naszym zadośćuczynieniem i zjednoczeniem z Tym, który nas nie odrzuca, ale zawsze czeka na każdego człowieka, „aby się nawrócił i miał życie”. Mocy Boga możemy doświadczyć w momentach naszej słabości i grzechu. Wtedy, kiedy myślimy, że Bóg jest daleko od nas, że nas opuścił, On jest najbliżej nas.
2. W sobotę w Kościele czcimy św. Benedykta, opata. Warto wspomnieć o łaskach otrzymanych przez osoby noszące medalik św. Benedykta. Oczywiście nie ma tu mowy o jego roli jako talizmanu i nie można traktować medalika zabobonnie. Jest to zawsze działanie Bożego miłosierdzia, którego wzywamy z ufnością, poprzez zasługi św. Benedykta. Wiernym pragnącym otrzymać szczególną pomoc zaleca się odmawianie modlitwy „Zdrowaś Maryjo…” i „Chwała Ojcu” oraz słowa modlitwy umieszczone na medaliku: „Niech Święty Krzyż będzie moim światłem, a smok niech nie będzie mym panem. Odejdź szatanie i nie skłaniaj mnie nigdy do marności. Napój, który wlewasz, jest zatruty, wypij sam swoją truciznę”. Medal musi być poświęcony przez benedyktyna lub kapłana, który otrzymał ten specjalny przywilej. Ktokolwiek nosi na sobie ten medal, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź, komunia święta, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu).
3. W tym tygodniu w liturgii wspominamy ponadto: w poniedziałek – bł. Marię Teresę Ledóchowską, dziewicę; w środę – św. Jana z Dukli, kapłana.
4. Trwają wakacje. Niech staną się one dla nas okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno tej ziemi niech przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.
5. W zeszła niedzielę, przez naszą parafię przechodziła pielgrzymka do Gietrzwałdu. Serdecznie dziękuje tym z pośród nas, którzy otworzyli swoje serca i wsparli pielgrzymów poprzez poczęstunek. Proszę, aby więcej było tych, którzy dostrzegają okazję do pomocy innym.
6. Proszę uiszczać opłaty za autokar na jasną Górę.
7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W najnowszym Gościu Niedzielnym
obrazek ze świętym Franciszkiem z Asyżu i tekstem „Pieśni słonecznej” – najpiękniejszej jego modlitwy, wychwalającej stworzony świat. Słowami refrenu tej modlitwy papież Franciszek zatytułował swoją najnowszą encyklikę „Laudato si”
– na jakie niegodziwe praktyki pozwala uchwalona ustawa o in vitro? (ss. 40-41);
– kiedy przeorysza sióstr kamedułek zapytała bardzo młodą dziewczynę, dlaczego, dziecko, chcesz już do nas wstąpić, ta odpowiedziała: „Bo ja już kocham Pana Jezusa” (ss. 30-31);