Archive for sierpień, 2015

XXII Niedziela zwykła

1. Dziś na sumie będziemy dziękować Panu Bogu za plony ziemi. Starostami dożynek są mieszkańcy Krajęczyna, którym serdecznie dziękuje za przygotowanie wieńca i pełnienie tej roli. W przyszłym roku zaszczytną funkcję starostów będą pełnić mieszkańcy Pruszkowa i Sobiesk.
2. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: we wtorek – bł. Bronisławę, dziewicę; w czwartek – św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.
3. We wtorek rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zapraszamy dzieci, młodzież i ich rodziców oraz Grono Pedagogiczne na Mszę świętą z tej okazji na godz. 8.00. Niech wspólnotowa modlitwa na rozpoczęcie nowego trudu kształtowania umysłów naszych pociech doda odwagi do przyjęcia niełatwych zadań kształtowania postaw obywatelskich i religijnych. Dzieci i młodzież proszę o skorzystanie z sakramentu pokuty i przyjęcie Komunii św.
4. W przyszłą niedzielę zapraszam dzieci klas I na mszę o godzinie 9.00 wraz z tornistrami, które pobłogosławię.
5. We wtorek przypada 76. rocznica wybuchu II wojny światowej, pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o tych, którzy zginęli za wolność naszą.
6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź o godzinie 16.30.
W Gościu:
– niewielka książka Tomasza à Kempis „O naśladowaniu Chrystusa” nawróciła więcej osób niż zawiera liter. Nagrana na płytę została dołączona do dzisiejszego „Gościa Niedzielnego”. Słuchaj, a zbliżysz się do Boga!;
– wiele opustoszałych klasztorów w Europie zamienianych jest na hotele lub restauracje, tymczasem benedyktyńskie opactwo we Francji przeżywa rozkwit i przejmuje inne upadające klasztory;
– bogatej Europie brakuje pomysłu, co zrobić i jak zatrzymać wielką fale imigrantów uciekających przed biedą i wojną – reportaż z Serbii i granicy węgierskiej;
W Małym Gościu Niedzielnym
– audiobook „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego – pełna przygód powieść, która jednocześnie jest lekturą szkolą dla szóstoklasistów;
– książki, które każdy młody katolik powinien przeczytać.

XXI Niedziela zwykła

1. W środę, 26 sierpnia, przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
2. W tym tygodniu w liturgii ponadto czcimy: w poniedziałek – św. Bartłomieja, apostoła; w czwartek – św. Monikę; w piątek – św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła; w sobotę – męczeństwo św. Jana Chrzciciela.
3. W przyszłą niedzielę na sumie o godz. 11.00 podziękujemy Panu Bogu za plony. Starostami dożynek będą mieszkańcy Krajęczyna. Zachęcam wszystkich do modlitwy błagalnej o deszcz.
4. Dzieci i młodzież bardzo proszę, aby rozpoczęli nowy rok nauki w Imię Boże przystępując do spowiedzi i komunii św.
5. Mieszkańcy miejscowości na trasie przejazdu obrazu matki Bożej Częstochowskiej skupią się na dekoracji trasy. Mieszkańców Pruszkowa, Sobiesk, Salomonki i Przepitek prosił będę o dekoracje drogi od skrzyżowania do kościoła (trasa uroczystego powitania i procesji), oraz o posprzątanie w kościele.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
7. W Gościu:
– o kapelanach prezydentów od Lecha Wałęsy do Andrzeja Dudy – kim byli i jaką rolę spełniali;
– książka „O naśladowaniu Chrystusa” nawróciła więcej osób niż zawiera liter. Dzisiaj o niej piszemy, za tydzień będzie dołączona w formie audiobooka do kolejnego numeru „Gościa” ;
– choć brzmi to niewiarygodnie, do dzisiaj nie ma pewności, ile strzałów oddano do Jana Pawła II – o nowych szczegółach zamachu na papieża.

 

XX Niedziela zwykła

1. Dziś nasz wspólnota parafialna przeżywa odpust ku czci św. Rocha. Powierzamy się naszemu patronowi i prosimy o łaski potrzebne nam jak również i zwierzętom, które hodujemy. Serdecznie dziękuje za obecność, przewodniczenie liturgii i wygłoszone słowo ks. Eugeniuszowi. Jestem wdzięczny spowiednikom za posługę w konfesjonale. Serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do podniosłego i głębokiego przeżycia uroczystości. Jestem wdzięczny asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiatkami , ministrantom, lektorom, strażakom.
2. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek – św. Jacka, kapłana; w czwartek – św. Bernarda, opata, doktora Kościoła; w piątek – św. Piusa X, papieża; w sobotę – Najświętszą Maryję Pannę Królową.
3. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnej Mszy świętej, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
4. W poszczególnych miejscowościach naszej parafii odbywają się spotkania organizowane poprzez sołtysów, mających na celu przygotowanie naszej wspólnoty na godne przyjęcie wizerunku Matki Bożej Częstochowskie. Chętnie będę uczestniczyć w takich spotkaniach.
5. Zakupiłem nowy obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, który będzie odwiedzał nasze mieszkania począwszy od października bieżącego roku. Obraz ten jest osadzony w odrestaurowanej prze pana Roberta Popina podstawie i będzie też wykorzystywany jako feretron podczas procesji.
6. W bieżącym tygodniu w sklepie u pana Piekuta pojawią się flagi i proporczyki na taśmie 6m. Asortyment ten będzie można zakupić po cenach hurtowych. Zachęcam, aby zakupić flagi szczególnie narodowe, które będzie można wywieszać podczas świąt narodowych.
7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

1. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym świętem maryjnym. Już w V wieku obchodzono w Palestynie i w Syrii Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. W połowie VII stulecia Zaśnięcie obchodzono także w Rzymie, a w VIII wieku święto to zostało upowszechnione. Z tą maryjną uroczystością związana jest starożytna tradycja liturgiczna, oddająca hołd Maryi wraz z poświęceniem na Jej cześć leczniczych ziół. Od IX wieku w uroczystość Wniebowzięcia poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce.
2. Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy dzisiaj także doniosłe wydarzenie w naszej narodowej historii – tak zwany „Cud nad Wisłą”, kiedy to nasze wojska w 1920 roku oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich. „Cud nad Wisłą” uważa się za zwrotny punkt w historii XX-wiecznej Europy, gdyż powstrzymał „czerwoną inwazję” na Zachód i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski. Czy to nie jest kolejny dowód na to, że nasza Królowa pamięta o swoim Narodzie?
3. Jutro będziemy przeżywać odpust ku czci św. Rocha. Mszę św. o godzinie 11.00 odprawi i kazanie wygłosi ks. Eugeniusz pallotyn. Zapraszam na nasz odpust, który jest świętem w parafii dla wszystkich mieszkańców i gości. Proszę o obecność asystę procesyjną, dziewczynki sypiące kwiatkami , ministrantów, lektorów. Po sumie o godzinie 11.00 będzie błogosławieństwo zwierząt.

 

XIX Niedziela zwykła

1. W sobotę, 15 sierpnia, obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie zwaną świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu w kościołach święcimy wianki ziół i kwiatów z naszych pól i łąk. Uroczystość ta jest świętem nakazanym. W tym dniu jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych.
2. W tym tygodniu w liturgii czcimy ponadto: w poniedziałek – św. Wawrzyńca, diakona męczennika; we wtorek – św. Klarę, dziewicę; w piątek – św. Maksymiliana Marię Kolbego, kapłana męczennika.
3. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnej Mszy świętej, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
4. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać odpust ku czci św. Rocha. Mszę św. o godzinie 11.00 odprawi i kazanie wygłosi ks. Eugeniusz pallotyn. Zapraszam na nasz odpust, który jest świętem w parafii dla wszystkich mieszkańców i gości. Proszę o obecność asystę procesyjną, dziewczynki sypiące kwiatkami , ministrantów, lektorów. Po sumie o godzinie 11.00 będzie błogosławieństwo zwierząt.
5. W tym roku dożynki parafialne odbędą się 31 sierpnia. Proszę o pełnienie roli starostów
rolników z Krajęczyna. W roku przyszłym tę zaszczytna funkcję pełnić będą mieszkańcy z Pruszkowa i Sobiesk.
6.Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

w Gościu:
– przez cały czas odczuwałem przy sobie opiekę archanioła Michała – mówi Marek Kamiński, polarnik i podróżnik, który ostatnio odbył pielgrzymkę z Kaliningradu do Santiago de Compostela;
– największa w Ameryce organizacja aborcyjna handluje narządami zabijanych dzieci nienarodzonych. Czy ujawnienie strasznego procederu doprowadzi do moralnego przełomu?
– kto sfinansował budowę Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie?

Pobliska parafia:
sierpień 2015
P W Ś C P S N
« lip   wrz »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiwa
Kategorie