Archive for marzec, 2016

ŻYCZENIA WIELKANOCNE BISKUPA PŁOCKIEGO

 

Kochani Diecezjanie!
Z okazji Świąt Wielkanocnych w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia przesyłam Wam serdeczne życzenia paschalne. Niech Zmartwychwstały Pan umocni w Waszych sercach radosną nadzieję, opromienioną Jego zwycięstwem nad mocami zła. Życzę, aby każdy z Was stawał się świadkiem Miłosierdzia Pana, budowniczym cywilizacji miłości i pielęgnował w sobie nowe życie, jakie przynosi nam Chrystus.
Przeżyjmy również tegoroczną Paschę w duchu wdzięczności za Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski oraz w duchu modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży w naszej Ojczyźnie. Niech modlitewnemu czuwaniu i naszej radości ze spotkania Zmartwychwstałego Pana towarzyszy także Maryja, która w kopii Jasnogórskiego Obrazu nawiedza naszą wspólnotę diecezjalną.
Pełnych miłości spotkań przy wielkanocnym stole! Wszystkich Was zapewniam o mojej modlitwie i z serca błogosławię w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

Płock, 14 marca 2016 r.

Wasz biskup Piotr

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

 

  1. Dziękuję wszystkim, którzy prawidłowo odczytali wezwanie Chrystusa, aby czuwać i modlić się w tych ostatnich godzinach życia Jezusa i aby prawdziwie przygotować się na Jego zmartwychwstanie. Dziękujemy za uczestnictwo w całym Triduum Paschalnym.
  2. W przyszłą niedzielę Kościół katolicki obchodzi święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione przez Jana Pawła II. Jezus powiedział do siostry Faustyny „Jestem miłością i miłosierdziem samym”, prosząc siostrę Faustynę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Pan Jezus wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jakie ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (godz. 15), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem. Ofiary złożone na tacę wesprą budowę Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku.
  3. Jutro dzień Wyższego Seminarium Duchownego. W tym dniu pamiętajmy w naszych modlitwach o tej zacnej uczelni i klerykach, a szczególnie o naszym Mateuszu. Jutrzejsza taca przeznaczona jest na potrzeby seminarium.
  4. Zmartwychwstały Jezus, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, daje nam kolejną szansę, by odnieść zwycięstwo nad swoją małością i razem z Nim powstać do nowego życia. Życzę Wam moi kochani Goście i Parafianie na co dzień poranka wielkanocnego, który pozwala patrzeć z nadzieją w przyszłość nawet wtedy, gdy trudno o nią. Radości Marii Magdaleny, gdy zobaczyła Zmartwychwstałego. Wiary w to, co wydaje się niemożliwe. Siły jaką dało apostołom spotkanie z Jezusem. Odwagi Jana, który jako jedyny trwał pod krzyżem i tego wszystkiego, co jest Wam najbardziej potrzebne.
  5. Dziękuję tym którzy zaangażowali się w wykonanie dekoracji do grobu Pana Jezusa. Dziękuję bardzo asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiatkami ich opiekunkom, paniom, które te kwiatki zebrały i ususzyły, służbie liturgicznej, lektorom, ministrantom, panom organiście, kościelnemu Dziękuję także druhom strażakom z Idzikowic i Królewa, którzy czuwali przy grobie Pana Jezusa. Dziękuję mieszkańcom poszczególnych miejscowości naszej parafii, którzy bez przerwy  czuwali modlitewnie w Wielką Sobotę  przy grobie Pana Jezusa.
  6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
  7. Spotkanie informacyjno – organizacyjne pielgrzymów wyjeżdżających do Włoch w przyszła niedzielę po mszy św. o 15.00. Zapraszam

W Gościu;

– dowody na zmartwychwstanie Jezusa,

– o nawróceniu Romana Brandstaettera, autora powieści „Jezus z Nazaretu”,

– historia znanych artystów, którzy brali udział w nagraniu płyty z nowym wykonaniem Koronki do Bożego Miłosierdzia (za tydzień w „Gościu”) opowiadają, jak wielką rolę odgrywa w ich życiu Boże Miłosierdzie.

 

APEL BISKUPA PŁOCKIEGO O WSPARCIE ZBIÓRKI NA RZECZ CHRZEŚCIJAN W ZIEMI ŚWIĘTEJ I NA BLISKIM WSCHODZIE

Drodzy Diecezjanie,
Wielki Piątek jest dniem, kiedy zło wydaje się triumfować, kiedy Niewinny cierpiał i umarł na krzyżu. Czasami wydaje się, że ten dzień nigdy się nie skończy w Ziemi Świętej i krajach Bliskiego Wschodu, że przemoc będzie tam trwać w nieskończoność. Niespokojne i umęczone serca ludzkie wołają o światło, życie i nadzieję, chcą doświadczyć wspólnoty z innymi ludźmi pragnąc widzieć także inną lepszą rzeczywistość.
Właśnie na tę nadzieję, która jest w ludzkich sercach odpowiada kolekta w Wielki Piątek. Zgodnie z wielowiekową tradycją ofiary składane w tym dniu przez wiernych uczestniczących w Liturgii Męki Pańskiej są przeznaczone na rzecz chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej oraz w krajach Bliskiego Wschodu. Ze specjalną prośbą w tej sprawie zwrócił się do mnie Ks. Kard. Leonardo Sandri – Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.
Polecam zatem życzliwości i ofiarności płockich diecezjan tę ważną sprawę. Zebrane ofiary będą przekazane do Stolicy Apostolskiej, która finansuje za nie wiele projektów charytatywno-edukacyjnych w rejonach Bliskiego Wschodu, gdzie żyją chrześcijanie doświadczani prześladowaniami i ogromnymi trudnościami.
Apeluję do Was Braci i Siostry, byście szczególnie w trwającym Roku Miłosierdzia okazali swoje miłosierdzie i bliskość z braćmi w wierze z Bliskiego Wschodu. Proszę również Księży Proboszczów o życzliwe potraktowanie tej niezwykle doniosłej sprawy. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę!
Płock, 11 marca 2016 r.
Wasz biskup Piotr

Niedziela palmowa

1. Liturgia Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek Męki Pańskiej, Wielka Sobota – Wigilia Paschalna) należy do najważniejszych i najpiękniejszych w całym roku liturgicznym, zapraszamy do udziału w nabożeństwach, które będą sprawowane o godzinie 18.00.
Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do Ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania.
Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy świętej. Gromadzimy się natomiast na liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii świętej. Kończy się złożeniem Jezusa do Grobu. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. W tym dniu obowiązuje ścisły post i nie może w tym dniu być żadnej dyspensy.
Wigilia Paschalna – sobota, rozpocznie się obrzędem poświęcenia ognia przed świątynią. Na liturgię światła przynosimy świece. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni liturgia słowa, liturgia chrzcielna i uroczysta Eucharystia – uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa.
2. Poświęcenie pokarmów będzie w Wielką Sobotę o równych godzinach. Do kościoła zapraszam zgodnie z harmonogramem i proszę o adorację przy grobie Pana Jezusa mieszkańców poszczególnych miejscowości przez godzinę. W tym czasie będzie możliwość skorzystania jeszcze z sakramentu pokuty.
Harmonogram adoracji przy grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę
09:00 -KRÓLEWO
10:00- SALAMONKA, PRZEPITKI
11:00- BOLĘCIN
12:00- KUCHARY ŻYDOWSKIE
13:00- JĘDRZEJEWO
14:00- PRUSZKOWO , SOBIESKI
15:00- IDZIKOWICE
16:00- KRAJĘCZYN
17:00- KRÓLEWO
3. Serdecznie dziękuję za ofiary, które składamy na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie naszego kościoła: Salomonka 190 zł, Krajęczyn 1050zł, Jędrzejewo i Kol. Kuchar 240zł, Sobieski 200zł.
4. Biorących udział w akcji Jałmużna Wielkopostna proszę, aby skarbonki z ofiarami przynieśli do kościoła w Wielki Piątek na nabożeństwo adoracji krzyża. Jeśli jednak ktoś nie będzie mógł przyjść tego dnia to proszę o uczynienie tego w Wielkim Tygodniu.
5. Rezurekcja tradycyjnie o godzinie 6.00. Z racji uroczystego śniadania wielkanocnego nie będzie mszy św. o godz. 9.00. zapraszam natomiast na godzinę 11.00 i 15.00. Strażaków proszę o zaciągnięcie honorowej warty zgodnie z odwieczną tradycją. Na rezurekcji nie może zabraknąć asysty procesyjnej pośród której, mam nadzieją będą dziewczynki sypiące kwiatkami.
6. Solenizantom jubilatom rozpoczynającego się tygodnia skalam serdeczne życzenia. Za wszelkie ofiary duchowe i materialne – Bóg zapłać.
7. Dekoracja grobu w środę od 14.00. Zapraszam.
W Gościu:
– Wyjątkowa Droga Krzyżowa na Wielki Tydzień. Czternastu dziennikarzy „Gościa Niedzielnego” rozważa czternaście stacji Drogi Krzyżowej
– mało kto wie, że jedną z największych polskich świętości, relikwie św. Wojciecha, podczas II wojny światowej uratował niemiecki żołnierz
– obrzęd umywania nóg. Skąd się wywodzi, co symbolizuje i jakie zmiany w nim wprowadził papież Franciszek?
W Małym Gościu Niedzielnym
– karta z Koronką do Miłosierdzia Bożego.
– jak Pan Jezus uczył św. siostrę Faustynę odmawiać koronkę, i co naprawdę znaczą słowa modlitwy.
– kilka ważnych zasad mówiących o tym, jak zachowywać się w sieci.

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Zbliżamy się do końca Wielkiego Postu. Czy mamy w sobie życie Boże? Czy może panuje w nas jeszcze śmierć spowodowana przez grzech? Czyńmy pokutę! Powstańmy z martwych! Zapraszam na rekolekcje które poprowadzi ks. Bogdan Zalewski.
2. Porządek nabożeństw w poniedziałek i wtorek: 9.00; 11.00; 18.00. W poniedziałek na godzinę 11.00 zapraszam dzieci, a we wtorek chorych. Bardzo proszę o pomoc w dotarciu osobom starszym i samotnym na msze podczas której będzie można przyjąć sakrament chorych. Proszę o zgłaszanie obłożnie chorych, których będę odwiedzać również we wtorek od 13.00.
3. W tym tygodniu, w sobotę, przypada Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
4. Kiedy Bóg dostrzega w nas skruchę i widzi, że nasze serce skłania się do powrotu do Niego, podnosi nas i wymazuje nasze grzechy, jakby były pisane na piasku. To właśnie dokonuje się w sakramencie pokuty i pojednania. Kiedy klękamy przy konfesjonale w postawie pokutnika i wyznajemy nasze grzechy, wtedy Bóg w swoim miłosierdziu przebaczając nam je, podnosi nas z kolan, podnosi nas z naszego upadku, wyprowadza z upokorzenia, przywracając nam godność swojego dziecka.
5. Serdecznie dziękuję za ofiary, które składacie na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie kościoła.
6. Za tydzień Niedziela Palmowa, otwierająca okres Wielkiego Tygodnia, w którym uobecnia się męka, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tą niedzielą rozpoczynamy czas najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym. Na początku wszystkich mszy św. zostaną poświęcone palmy, które przypominają nam uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.
7. W przyszłą niedzielę obchody Światowego Dnia Młodzieży.
8. Solenizantom jubilatom rozpoczynającego się tygodnia skalam serdeczne życzenia. Za wszelkie ofiary duchowe i materialne – Bóg zapłać.
W Gościu:
– nawrócony z in vitro – niezwykła rozmowa z lekarzem, który spotkał Boga i rzucił pracę w jednej z największych klinik in vitro w Warszawie.
– czym różnią się pokuta i zadośćuczynienie po spowiedzi – o piątym warunku dobrej spowiedzi świętej.
– nie musimy umieć wielbić Boga, lecz tylko zdecydować, że chcemy to robić. O książce „Moc uwielbienia”, która zmienia ludzi.

Zaproszenie Biskupa Płockiego Piotra Libery na obchody Światowych Dni Młodzieży do Płocka podczas Niedzieli Palmowej 2016 r.

Drodzy Młodzi,
W Roku Miłosierdzia bardzo serdecznie zapraszam każdego z Was do Płocka na diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży w Niedzielę Palmową, 20 marca br..
Już bardzo krótki czas dzieli nas od niezwykłych wydarzeń, jakimi będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Za cztery miesiące spotkamy się na płockiej ziemi z młodymi z różnych stron świata, a w Krakowie również z Ojcem Świętym Franciszkiem.
W swojej pamięci sięgam do Niedzieli Palmowej 2014 roku, kiedy tak licznie przybyliście do Płocka i rozpoczęliście intensywną pracę w Parafialnych Centrach Światowych Dni Młodzieży. Noszę również w sercu ubiegłoroczny SYNOD MŁODYCH i wypracowany przez Was dokument, który włączony został do Księgi Synodalnej. Wiem, że od tego momentu formowaliście się, „zarażaliście” swoich rówieśników miłością do Jezusa Chrystusa, dawaliście świadectwo i z wielkim zapałem przygotowywaliście się i nadal przygotowujecie się do Światowych Dni Młodzieży. Wiele się od tamtego czasu wydarzyło – wiele dobrych, a nawet cudownych inicjatyw. Wspomnę chociażby Waszą pracę w parafiach, organizowane akcje modlitewne i promocyjne, wyjścia do chorych i realizację programu L4, akcję Napełnij dzban oraz niezwykły czas peregrynacji Znaków Światowych Dni Młodzieży i drogę krzyżową w Rostkowie.
Drodzy Młodzi, zapraszam każdego z Was do Płocka na diecezjalne obchody Niedzieli Palmowej, podczas której rozpoczniemy rozważanie kolejnego błogosławieństwa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Nasze spotkanie rozpoczniemy w sobotni wieczór 19 marca, kiedy wspólnie przejdziemy przez Bramę Miłosierdzia.
Przekazujcie moje zaproszenie swoim znajomym, byśmy licznie zgromadzili się na wspólnej modlitwie i razem dobrze przeżyli ten ostatni czas, jaki pozostał przed spotkaniem w Krakowie. Przywieźcie do Płocka piękne palmy, które wezmą udział w konkursie. Przywieźcie również Waszą radość, energię, zapał i entuzjazm – to wszystko co czyni Was młodych pięknymi.
Z serdecznymi pozdrowieniami z Tumskiego Wzgórza
Wasz Biskup Piotr

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek – święte Perpetuę i Felicytę, męczennice.
2. We wtorek Dzień Kobiet. W tym dniu pamiętajmy o naszych niewiastach nie tylko poprzez wręczenie kwiatów, ale i o modlitwie w ich intencji.
3. Trwają bardzo wymowne i bogate w treść nabożeństwa wielkopostne: Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Wierni uczestniczący w tych nabożeństwach mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.
4. Zachęcam do nabywania baranka wielkanocnego z białej czekolady w cenie 5zł. Włączymy się w ten sposób w Wielkanocne Dzieło Caritas – pomoc starszym, chorym i niepełnosprawnym
Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w naszej parafii w przyszłą niedzielę Poprowadzi je ks. Bogdan Zalewski – misjonarz.
5. Przy wyjściu z kościoła, pod figura św. Antoniego wyłożone są karty świąteczne.
6. Przyszła niedziela jest niedzielą spotkań z dziećmi komunijnymi i kandydatami do bierzmowania.
7. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:
– chrzest Mieszka prawdopodobnie odbył się 14 kwietnia, bo w tym dniu w roku 966 wypadła Wielka Sobota, dzień, w którym chrzczono katechumenów. O przygotowaniach do świętowania 1050. rocznicy chrztu Polski,
– kiedy spowiedź jest szczera? – o czwartym warunku dobrej spowiedzi świętej,
– jak otrzymać 500 zł na dziecko. Program 500 plus w pytaniach i odpowiedziach

Pobliska parafia:
marzec 2016
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiwa
Kategorie