Archive for wrzesień, 2017

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale żeby się nawrócił i miał życie wieczne – to wezwanie, które płynie z dzisiejszej liturgii słowa. A także wynikający z niej nakaz przemiany własnego życia.
2. Kościół w rozmaity sposób próbuje pomóc w realizacji tego wezwania. W październiku przypomina nam o modlitwie różańcowej, zwłaszcza w 100. rocznicę objawień maryjnych w Fatimie. Zachęca nas do jego codziennego odmawiana, czy to we wspólnocie parafialnej, czy też indywidualnie. W naszej świątyni nabożeństwo różańcowe odbywa się w dni powszednie o godz.16.30.
3. Inną formą pomocy Kościoła w przemianie naszych serc jest pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Oba te nabożeństwa wymagają stanu łaski uświęcającej, a więc zachęcają nas do sakramentu pokuty. Kandydatom do bierzmowania przypominam o spowiedzi.
4. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek –Aniołów Stróżów, w środę – św. Franciszka z Asyżu, w piątek – św. Faustynę Kowalską, w sobotę – Najświętszą Maryję Pannę Różańcową.
5, Przyszła niedziela dniem spotkań z dziećmi do komunii po mszy o 9.00 i kandydatami do bierzmowania po mszy o 15.00.
6 W następną niedzielę Kościół w Polsce przeżywa XVII dzień papieski.
7. Podpisane listy z poparciem obywatelskiego projektu zakazującego aborcji chorych dzieci proszę o przyniesienie do zakrystii. Jeśli ktoś jeszcze chce się pod tym projektem podpasać to zapraszam do zakrystii.
8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać.
W GOŚCIU:
O różańcu, który jest firmowym znakiem katolickiej pobożności.
• o tym, że powinniśmy płakać nad kościołami zamienianymi na restauracje;
• o tym, że powstające nowe prawo o pochówkach jest bardzo potrzebne, bo dzisiaj łatwiej prowadzić budkę z hot dogami niż zakład pogrzebowy. Ale jednocześnie nowe prawo nie może zalegalizować rozsypywania prochów.
W MAŁYM GOŚCIU:
• bezpłatny dodatek – audiobook z drugą częścią powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza;
• o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie;
• o tym, jak działa radio

DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Chrystus, jak ten siewca z przypowieści, każdego dnia w glebę naszych serc wsiewa ziarno słowa Bożego. Warto zastanowić się nad dziś usłyszaną ewangelią i zapytać siebie samego, jakiego rodzaju glebą jesteśmy my sami?
2. Trzeba sobie również uświadomić, że słowo Boże nie tylko jest dla nas głoszone w liturgii mszalnej, ale również i my sami możemy się zagłębiać w lekturze Pisma Świętego, a także – korzystając z prasy katolickiej – odnosić je do życia codziennego.
3. W tym tygodniu w liturgii będziemy wspominali: w poniedziałek – Władysława z Gielniowa, w środę – Wincentego à Paulo, w czwartek – św. Wacława, w piątek – Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w sobotę – św. Hieronima
4. W zeszła niedzielę do puszek przed kościołami w Polsce zbierano pieniądze na wsparcie KUL-u.
5. W przyszła niedzielę rozpoczniemy miesiąc październik, czas w  którym gromadzimy się z różańcem w ręku. Zachęcam do odmawiania różańca, w kościele nabożeństwo to będzie w niedzielę o 14.30 natomiast w dni powszednie o 16.30.
6. Ponad 90% aborcji w polskich szpitalach to zabijanie dzieci podejrzewanych o chorobę lub upośledzenie. Zamiast pomagać – zabija się je w okrutny sposób. Nawet wówczas, gdy niewinne dziecko przeżywa nieudaną aborcję, nie udziela się mu pomocy. Taka sytuacja miała miejsce m. in. w Opolu, gdzie nieudaną aborcję przeżyło dziecko z zespołem Downa. Początkowo zaczęto je reanimować, jednak na żądanie lekarzy-aborterów odstąpiono od działań ratujących życie i w obecności personelu medycznego żywe dziecko pozostawiono na pewną śmierć. Niestety, polskie prawo na to pozwala. Możemy powstrzymać to okrucieństwo. Podpisać się pod nim może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Potrzebny jest numer PESEL.
7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać.
W Gościu:
O małżonkach, którym rozpadło się małżeństwo, a oni pomimo tego, że cały świat mówi im, że mąż czy żona nie wrócą i powinni sobie znaleźć kogoś innego, jednak w samotności czekają. Bo – jak mówią – ślubowali wierność „w dobrej i złej doli”.
• o tym, że pijaństwo jest ukrytą formą satanizmu;
• jak się robi jezioro? Pod Bełchatowem powstaje gigantyczny zbiornik, który zmieści pięć razy więcej wody niż Śniardwy i będzie najgłębszym jeziorem Polski.

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W Modlitwie Pańskiej mówimy: „i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” i to wezwanie zawiera liturgia słowa dzisiejszej niedzieli. Wszelką więc odpłatę za popełnione przeciw mnie grzechy powinniśmy pozostawić Bogu. Czy jednak tak żyjemy?
2. Przy okazji dzisiejszej refleksji biblijnej warto zastanowić się nad tym, czy w naszym życiu nie ma jakichś zastarzałych waśni, które nie pozwalają nam i naszym bliskim trwać w bliskości Boga? A jeżeli tak, to warto podjąć działania, aby tę sytuację zmienić.
3. Jutro wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Warto przypomnieć sobie jego życie i zadać pytanie: czy naśladujemy jego gorliwość życia i pobożność?, Wczoraj dzięki życzliwości naszego Wójta Marka Czerniakowskiego mogliśmy wziąć udział w pieszej pielgrzymce z Przasnysza do Rostkowa.
4. Dziś na mszy św. o godzinie 9.00 poświecenie przyborów szkolnych dzieci które rozpoczęły I klasę.
5. Jest do nabycia Kalendarz Rolnika – którym znajdziemy wiele praktycznych rad i wskazówek w cenie 25 zł.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać.
W Gościu:
Po raz pierwszy od wielu lat pojawiła się realna szansa na likwidacje prawa, które pozwala zabijać nienarodzone dzieci, gdy są chore. Właśnie rozpoczęło się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem „Zatrzymaj aborcje”. W „Gościu” znajduje się formularz do złożenia podpisu.
• o najnowszym, książkowym wywiadzie z papieżem Franciszkiem;
• o huraganach, które niestety pojawiają się coraz częściej, pisze Tomasz Rożek.

DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Kościół jest wspólnotą ludzi zarówno świętych jak i grzesznych, stąd potrzeba, aby wzajemnie umacniać się w wierze, na co zwraca uwagę dzisiejsza liturgia słowa. Jedną z form umacniania w wierze jest upomnienie braterskie, o którym wspomina już prorok Ezechiel, a któremu nową formę nadaje Jezus Chrystus. Stopniując upomnienie: najpierw w cztery oczy, później wobec jednego lub dwóch świadków, a ostatecznie wobec Kościoła. Stosowanie tego Chrystusowego nakazu jest potrzebne również i dziś, czy jednak mamy odwagę, aby upomnieć swojego brata?
2. Początek nowego roku szkolnego to również początek przygotowań do przyjęcia sakramentów. Zachęcamy więc rodziców, aby zainteresowali się sprawą przygotowania swoich dzieci do Pierwszej Komunii i bierzmowania. Dziś w naszej parafii spotkania z dziećmi i kandydatami do bierzmowania.
3. W czwartek, 14 września, święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Warto przy okazji tego święta zainteresować się, czy w naszym domu na widocznym miejscu umieszczony jest krzyż, a także tym, czy my i nasi bliscy noszą symbol wiary na sobie.
4. Nabożeństwo Fatimskie 13 września w środę o godzinie 19.00.
5. Błogosławieństwo tornistrów dzieci klas pierwszych w przyszła niedzielę po mszy o 9.00.
6. Wczoraj uruchomiliśmy zmodernizowany system dzwonów elektronicznych, który uległ awarii po wyładowaniu atmosferycznym.
7. 16 września w sobotę o godz. 9.00 dzieci z naszej parafii wjadą do Przasnysza , aby wziąć udział w pielgrzymce z Przasnysza do Rostkowa- miejsca narodzin św. Stanisława Kostki.
8. Jest do nabycia Kalendarz Rolnika – którym znajdziemy wiele praktycznych rad i wskazówek w cenie 25 zl.
9. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać.
W GOŚCIU:
Czy w dzisiejszych czasach wolno jeszcze upominać grzeszników?
• mija właśnie 140 lat od objawień w Gietrzwałdzie, ale wydaje się, że pozostają one wciąż mało znane. Co właściwie przekazała Maryja w tym niewielkim warmińskim sanktuarium?
• Najważniejsze jest dla mnie, żeby z mojej roboty Bóg był zadowolony – mówi dyrektor muzycznego festiwalu Rawa Blues.

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Chrystus w dzisiejszej liturgii słowa określa, kto może nazywać się Jego uczniem. „Jeżeli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie”. Czy więc jesteśmy Jego uczniami?
2. W piątek święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwane świętem Matki Bożej Siewnej, z którym jest związany obrzęd błogosławienia ziarna i nasion. Czcząc Najświętszą Maryję Pannę w tym dniu pamiętajmy, że 300 lat wcześniej nałożono korony na cudowny obraz jasnogórski. Polecajmy w tym dniu w naszych modlitwach zarówno tych, którzy strzegą obrazu Matki Bożej, a więc ojców paulinów, jak i wszystkich pielgrzymów wędrujących do Jej tronu.
3. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego jutro w kościele o 8.00, natomiast w szkole o 9.00.
4. nabożeństwo Fatimskie w środę 13 września o godz.19.00. Przypominam o pisaniu intencji.
5. W tym tygodniu mam nadzieję, że już uda się zainstalować naprawiony system dzwonów.
6. Dziękuję za ofiary na nasz kościół w kwotach 100 i 200zł, oraz za 7 doniczek kwiatów państwu Włodarskim..
W Gościu:
O niedzielnej Mszy Świętej. Dlaczego niedziela bez Mszy nie jest niedzielą?! Dlaczego trzeba i dlaczego warto być zawsze w niedzielę na Mszy Świętej?
• czy imieniem człowieka, który osobiście brał udział w wyrzucaniu biskupów z diecezji katowickich powinny być nazywane ulice?
• wracamy do listy lektur szkolnych. Nie ma Miłosza, nie ma Bułhakowa, jest Wencel – powtarzały niektóre media. Czy to prawda
W Małym Gościu:
Bezpłatny dodatek – audiobook z pierwszą częścią powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
A także:
• jak wyglądają szkoły na innych kontynentach
• o człowieku, który ma 5 milionów klocków Lego

Pobliska parafia:
wrzesień 2017
P W Ś C P S N
« sie   paź »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiwa
Kategorie