Archive for listopad, 2017

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata została ustanowiona przez papieża Piusa XI w roku 1925, jako swoista propozycja Kościoła dla ludzi dobrej woli, którzy chcą żyć w oparciu o wspólne wartości wynikające z nauki Jezusa Chrystusa. Jednocześnie kończy ona roczny obchód misteriów zbawczych Jezusa Chrystusa, poczynając od Jego narodzenia przez zbawczą działalność, której szczytem była Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie.
2. Liturgia słowa przypomina nam, że Chrystus jest dobrym Pasterzem, który troszczy się o swoje owce, że dla nich umarł i zmartwychwstał, i wreszcie, ukazuje nam prawo miłości Boga i człowieka, jako praktyczną realizację Jego nauki.
3. W tym tygodniu w liturgii: w czwartek – wspomnienie św. Andrzeja Apostoła, a także pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Przypominam o pierwszym piątku miesiąca,
4. Za tydzień pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczniemy kolejny rok liturgiczny. Chłopcy klas IV na mszy św. o godzinie 11.00 będą przyjęci w do grona ministrantów naszej parafii i założą uroczyście pobłogosławione stroje.
W Gościu:
• O tym, że zdrowy wstyd jest człowiekowi bardzo potrzebny. Dlatego wstyd trzeba w sobie chronić, a nie niszczyć go.
• o Birmie i Bangladeszu, dwóch mało znanych krajach, które od poniedziałku będzie odwiedzać papież Franciszek
• dlaczego w czasie Mszy św. nie należy robić zdjęć?
W “MAŁYM GOŚCIU”:
• bezpłatny dodatek – lampion roratni do samodzielnego złożenia
• o cudownym obrazie św. Józefa w Kaliszu;
• o drużynie pożarniczej, w której strażakami są dzieci.

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Na pytanie, kto osiągnie zbawienie, dzisiejsza liturgia odpowiada Chrystusową przypowieścią o talentach: osiągnie je ten, kto wykorzystał i pomnożył talenty otrzymane od Boga. Czy ja wykorzystałem to, co dostałem w prezencie?
2. Warto też zastanowić się, czy ja jestem przygotowany na spotkanie z moim Panem i Zbawicielem. Może warto postawić sobie kilka pytań: kiedy byłem ostatni raz u spowiedzi, kiedy przystępowałem do Komunii Świętej, czy podejmowałem działania wynikające z miłości Boga i bliźniego.
3. W liturgii w tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – św. Rafała Kalinowskiego, we wtorek – Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, w środę – św. Cecylię, w piątek – świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac i jego Towarzyszy.
Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W Gościu:
• kalendarz ścienny na 2018 rok ze św. Józefem
• aż trudno uwierzyć, że w 2016 roku 5400 polaków odebrało sobie życie. To więcej, niż zginęło w wypadkach samochodowych. Czy samobójca skazany jest na wieczne potępienie? Co o samobójstwie mówi Kościół?
• Polacy są miłosiernym narodem – przekonuje dyrektor Caritas Polska .

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Na spotkanie z Chrystusem trzeba być przygotowanym. Zadajmy sobie zatem pytanie: czy jesteśmy gotowi stanąć przed Bogiem i zdać sprawę z naszego życia?
2. Dzisiejsza ewangelia jest też dobrą okazją do tego, aby zatroszczyć się o naszych domowników, zwłaszcza tych starszych i chorych, wspierając ich w przystąpieniu do sakramentów. Może trzeba zaprosić kapłana do naszego domu z posługą sakramentalną.
3. Dziś przeżywamy IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Polecajmy w naszych modlitwach wszystkich prześladowanych ze względu na Jezusa Chrystusa. Dla prześladowanych chrześcijan są przeznaczone zbierane dziś ofiary.
4. W liturgii w tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – Pierwszych Polskich Męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, w piątek – św. Elżbietę Węgierską, w sobotę – Karolinę Kózkównę.
5, Dzisiejsza niedziela jest dniem spotkań z dziećmi do komunii i kandydatami do bierzmowania.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W Gościu:
Bezbronni jak Jezus
• Aż trudno uwierzyć, że co roku 100 tysięcy wyznawców Chrystusa ginie z powodu wiary. Chrześcijanie są najbardziej narażeni na prześladowania, bo mają mocno wpisany w serca nakaz przebaczania. Przeciwnicy to wiedzą i dlatego tak łatwo zabijają. W innych religiach nakaz miłowania nieprzyjaciół prawie nie występuje. To się nie zdarza.
• w Ploërmel (czytaj: Ploermel) wszyscy wiedzą, że pomnik Jana Pawła II, zwieńczony krzyżem, przeszkadza tylko niewielkiej grupie osób. Czy jednak mieszkańcy tego francuskiego miasta są wystarczająco zdeterminowani, by go obronić? Dziennikarze „Gościa” przez trzy dni rozmawiali z jego mieszkańcami;
• o świętym Józefie, ideale mocnego mężczyzny.

TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dziś ewangelia wzywa słuchaczy słowa Bożego, aby zadali sobie pytanie, czy są wierni swojemu Mistrzowi, Jezusowi Chrystusowi. Nie wystarczy bowiem poprzestawać tylko na powtarzaniu słów Mistrza, ale trzeba najpierw własnym życiem pokazać, że nimi się żyje na co dzień.
2. Zachęcamy do trwania w modlitwie za zmarłych połączonej z nawiedzaniem cmentarza.
3. W tym tygodniu przeżywamy w liturgii: w czwartek – rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, w piątek – św. Leona Wielkiego, w sobotę – św. Marcina z Tours.
4. W sobotę 99. rocznica odzyskania niepodległości. W naszym modlitwach polecajmy sprawy naszej Ojczyzny i tych wszystkich, którzy ją kształtują.
5. W następną niedzielę będziemy obchodzić IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
6. Serdeczne dziękuje za oczyszczenie rynien kościoła z liści panu Romanowi Wiktorowicz.
7. W intencji osób za które były zamówione wypominki jednorazowe będzie odprawiona msza św. Można zamawiać mszę św. i wypominki w intencji naszych zmarłych.
8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ograniczenia handlu w niedziele
W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedziele, jako Prezydium Konferencji Episkopatu Polski – biorąc również pod uwagę liczne głosy wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego i chrześcijan
z innych Kościołów – wyrażamy nasz niepokój o los obywatelskiej inicjatywy Związku Zawodowego „Solidarność”, która została poparta podpisami ponad 500 tys. obywateli naszego kraju. Tak Konferencja Episkopatu Polski, jak i biskupi poszczególnych diecezji wielokrotnie udzielali tej inicjatywie jednomyślnego poparcia w komunikatach i listach pasterskich, licząc na przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii byłoby zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego.
Trudno pominąć fakt, iż to właśnie „Solidarność” – jako Związek programowo ukierunkowany na ochronę praw pracowniczych – realizując własną uchwałę programową i zapis o dążeniu do wprowadzenia zasady 5-dniowego tygodnia dla wszystkich pracujących, ma szczególne prawo i obowiązek upominania się o wolne niedziele. Wolna niedziela zawiera się w etosie „Solidarności”, z którego nie wolno korzystać wybiórczo, zwłaszcza tym, którzy się na nią programowo powoływali i powołują.
W okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości – otwarcie odnosząc się do dziedzictwa „Solidarności” – nie można pominąć niedzieli jako budulca duchowej wspólnoty narodu. Ten społeczny wymiar „uwolnienia” niedzieli zawiera w sobie jedną z podstawowych prawd o naturze człowieka, który współistnieje z innymi, tworząc z nimi wspólnotę, społeczność, naród. Chodzi również o uwolnienie człowieka, gdyż osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym. Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego.
Apelujemy więc do tych, którzy mają realny wpływ na kształt prawa w naszym państwie, aby mieli na względzie przede wszystkim dobro obywatela i dobro społeczeństwa, zagrożone – podobnie jak w innych państwach Europy – laicyzacją. Nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy, w tak ważnej społecznie kwestii. Nie wolno – nawet wobec lobbingu środowisk, dla których zysk stanowi większą wartość niż człowiek, czy naród. Konkretnym wyrazem miłości do człowieka jest umacnianie sprawiedliwości – napisał Św. Jan Paweł II encyklice Centesimus Annus. Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych. Niech zatem nie ginie sprawiedliwość i solidarność pośród nas, przygotowujących się do świętowania setnej rocznicy niepodległej Polski. Niech integralnym elementem tego święta całego narodu stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę.
+Stanisław Gądecki   Arcybiskup Metropolita Poznański

Pobliska parafia:
listopad 2017
P W Ś C P S N
« paź   gru »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiwa
Kategorie