XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez papieża Franciszka w 2016 r. na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Niech nasze serca i oczy będą wrażliwe na tyle, by dostrzegać potrzebujących i ubogich, którzy czasem żyją blisko nas.
Trwający w Kościele Synod, w zamyśle papieża Franciszka, ma być czasem wsłuchiwania się w głos wierzących. Dlatego do wystawionej na ołtarzu Matki Bożej skrzynki z napisem: Pytania synodalne, będziemy mogli wrzucać nasze pytania, sugestie, dotyczące zarówno naszego Kościoła lokalnego, jak i Kościoła powszechnego. Zostaną one przekazane do koordynatorów Synodu na poziomie diecezjalnym.
Dzisiaj po Mszy św. godz. 11.00 spotkanie dla uczniów kl. IV, którzy przygotowują się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego i ich rodziców. Natomiast w przyszłą niedzielę po Mszy Św. o 11.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas I i II szkoły średniej.
Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 21 listopada to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem.
Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. pomocy migrantom
Od początku kryzysu migracyjnego Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas diecezjalnych oraz delegata KEP ds. imigracji – świadczy w miarę swoich możliwości pomoc migrantom. W tym momencie realizowane jest wsparcie ośrodków dla cudzoziemców, wsparcie przygranicznych placówek Straży Granicznej, w których przebywają migranci i uchodźcy, a w parafiach przygranicznych uruchamiane są Namioty Nadziei Caritas Polska.
Potrzeby są jednak o wiele większe, dlatego zwracam się do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej, po wszystkich Mszach Świętych w niedzielę 21 listopada. Środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.
Misją Kościoła jest w pierwszym rzędzie głoszenie Ewangelii. W konsekwencji, gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać. Bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej obywateli, osobom potrzebującym trzeba okazać naszą solidarność. W obecnej sytuacji przesłanie przypowieści o miłosiernym Samarytaninie brzmi jeszcze bardziej nagląco i czeka na powszechną realizację, także w postrzeganiu samych migrantów.
Módlmy się gorąco o pokój na wschodniej granicy Polski, za wszystkich migrantów tam przebywających, za mieszkańców tych okolic, za służby państwowe, w tym Straż Graniczną i wojsko, za polityków, Polaków i Białorusinów.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
W związku z apelem przewodniczącego KEP w przyszłą niedzielę będzie zbiórka do puszek na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej.
W „Gościu niedzielnym” przeczytamy między innymi o tym dlaczego papież ustanowił Dzień Ubogich i co z tego wynika dla nas, oraz o czczonym nie tylko w Wilnie wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.