XX Niedziela zwykła
1. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – św. Bernarda, opata, doktora Kościoła; we wtorek – św. Piusa X, papieża; w środę – Najświętszą Maryję Pannę Królową, w piątek – św. Bartłomieja Apostoła.
2. W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Na sumie o godzinie 11.00 podziękujemy Bogu za tegoroczne plony. Wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy Kuchar Żydowskich. Zapraszam szczególnie rolników, aby dziękowali Bogu za wszelkie dobro.
3. Pod chórem została zawieszona figura św. Michała Archanioła, którą ufundował wspierający i troszczący się o nasz kościół pan Wacław Szymankiewicz mieszkający w USA.
4. Hebrajskie imię Mika’el znaczy któż jak Bóg. Kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: “Któż jak Bóg!”. W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Łączy się z tym jego patronat nad kaplicami cmentarnymi. Kult religijny św. Michała istnieje nieprzerwanie od początku chrześcijaństwa. Atrybutem archanioła Michała jest ognisty miecz. Michał jest archaniołem, którego wierni przyzywają w walce przeciw siłom zła. Wierzą, że pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. Historycznie jest obrońcą zarówno Izraela, jak i Kościoła katolickiego. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Archanioł Michał jest ognistym wojownikiem, Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w strasznym ucisku. Michał jest też dawcą cierpliwości i szczęścia.
5. Dziękuję panom: Stanisławowi Dublickiemu za prace przy naprawie posadzki kościoła, panu Ryszardowi Matyjaszekowi za czyszczenie i malowanie elewacji kościoła, panom Robertowi i Markowi Popinom za cyklinowanie podestu przy głównym ołtarzu, wykonanie postumentu pod figurkę św. Michała i mycie i impregnowanie posadzki kościoła.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– o epokowym, wspólnym orędziu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła katolickiego w Polsce wzywającym do pojednania;
– wyznanie młodego apostaty, który trzy lata temu „formalnym aktem” wystąpił z Kościoła. Teraz postanowił do niego wrócić;
– „kiedy słyszę słowo Kościół, to widzę moją rodzinę i wspólnotę, która małymi kroczkami dochodzi powoli do wiary” – mówi znany muzyk Robert Friedrich.