NMP Częstochowskiej – uroczystość
1. Dzisiaj, tj. 26 sierpnia, Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej ma długą i dramatyczną historię i jest nierozłącznie związany z dziejami naszej Ojczyzny. Obraz namalowano prawdopodobnie między VII a XIII wiekiem. Nieznany jest jego autor, przypuszcza się, że to malarz włoski lub bizantyjski. Do Polski przywiózł wizerunek Madonny książę Władysław Opolczyk. Jak mówi podanie, książę Władysław chciał przewieźć obraz do Opola, ale gdy zatrzymał się w Częstochowie, konie nie chciały ruszyć z miejsca. Uznając to za znak Boży, książę zostawił ikonę w klasztorze paulinów. W 1430 r. sanktuarium zostało napadnięte przez grupę przestępców dowodzonych przez polską szlachtę. Wówczas – jak podaje Długosz – obraz został zniszczony i sprofanowany. Obraz został wówczas poddany renowacji przez króla Władysława Jagiełłę i otrzymał srebrne blachy i korony. Według innych podań, ślady na twarzy Madonny pochodzą z czasu, kiedy obraz był na zamku Bełzie. Gdy zamek napadli Tatarzy, jeden z nich przestrzelił obraz strzałą i do dziś widać dwie rysy na twarzy Matki Bożej. Obraz od początku pobytu na Jasnej Górze otaczany był szczególną czcią, o czym świadczą choćby liczne wota przywożone dla Czarnej Madonny. Wielką sławę i cześć w całej Polsce obraz zyskał po odparciu oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. Obrońcy modlili się wówczas do Czarnej Madonny, a w 1656 r. Jan Kazimierz ślubował we Lwowie Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Po odparciu najazdu szwedzkiego to Matce Bożej Jasnogórskiej składał podziękowania za obronę Narodu Polskiego. Po 1945 r. kult Matki Bożej stał się symbolem przywiązania Narodu Polskiego do wiary i Kościoła. W 1956 r., w 300-lecie słynnych ślubów Jana Kazimierza, prymas Stefan Wyszyński ponownie zawierzył Matce Bożej Naród Polski.
2. Dziś nasza wspólnota przeżywa dożynki parafialne. Dziękujemy Bogu za plony, które w tym roku są obfitsze. Wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy Kuchar Żydowskich. Serdeczne Bóg zapłać. 9 września w pobliskim Lisewie odbędą się dożynki diecezjalne, już dziś zapraszam w imieniu ks. Biskupa i własnym.
3. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – św. Monikę, matkę św. Augustyna; we wtorek – św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła; w środę – męczeństwo św. Jana Chrzciciela, w sobotę – bł. Bronisławę, dziewicę.
4. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnych mszach, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
5. W sobotę kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o tych, którzy zginęli za wolność naszą i waszą.
6. Serdecznie dziękuję za zrobienie podestu pod chrzcielnicę i paschał panu Bogdanowi Golikowi z Sobiesk, jak widzimy zmieniły trochę swoje miejsce. W przyszłości chciałbym, aby w naszym kościele została zainstalowana kratka zamykająca prezbiterium, aby tak jak kiedyś do komunii przystępować w postawie klęczącej (oczywiście chodzi mi o sprawnych fizycznie). Za pracę w naszym kościele dziękuję Panom Robertowi i Markowi Popinom.
7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać! W tym tygodniu otrzymałem dwie ofiary: 100 i 1000 zł.
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– o tym jak entuzjastycznie witana jest ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która wędruje od Władywostoku do Fatimy w obronie życia;
– jedyna w polskiej prasie rozmowa z patriarchą Cyrylem I z okazji podpisania dokumentu o pojednaniu narodów Polski i Rosji;
– o szkodliwości radiestezji – świadectwo nawróconego radiestety.
Pod chorem wyłożona jest bezpłatnie gazetka Michael. Dwumiesięcznik poświęcony jest Tajemnicy Mszy św